Netzwerk Positioniersystem, 1/2'', Tag/Nacht, 1920x1080, 31x Zoom, Infrarot, IP68, IK10
read more
€4,735.66
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "AXIS - AXIS Q6225-LE"
Netzwerk Positioniersystem, 1/2'', Tag/Nacht, 1920x1080, 31x Zoom, Infrarot, IP68, IK10
Manufacturer number: 02316-002
Download manufacturer datasheet
Main features
- 1/2'' Netzwerk Positioniersystem für den Außeneinsatz
- HDTV 1080p und 31-facher optischer Zoom
- Tag/Nacht Funktion mit schaltbarem IR Filter
- FullHD 1920x1080@50fps
- Robustes Design für Windgeschwindigkeit bis 245 km/h
- Infrarotbeleuchtung mit OptimizedIR, bis 400 Meter
- Elektronische Bildstabilisierung
- AXIS Object Analytics vorinstalliert
- Integrierter Scheibenwischer
- Temperaturbereich -50°C bis +55°C, IK10, IP68
- MIL-STD-810G- und NEMA TS-2-konform
Spezifications
| Alarm inputs | 0 |
| Audio support | No |
| Resolution standard | 2 MP |
| Recording sensor | CMOS |
| Lighting | Infrared |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 1920x1080 |
| Image transfer rate max. | 50 fps |
| Horizontal angle of view | 63,8 - 2,2° |
| Vertical angle of view | 37 - 1,3° |
| Focal length | 6,91 - 214,64 mm |
| Chip size | 1/2'' |
| Digital Noise Reduction (DNR) | Yes |
| Turning range | 360 ° |
| Color (Housing) | hellgrau |
| Backlight compensation | Yes |
| Housing type | Outside |
| Housing material | Aluminium |
| Heating | No |
| Internal memory | SD card,SDHC Card,SDXC Card |
| Photosensitivity | 0,07 Lux bei F1,6,30 IRE |
| Low Speed Shutter | No |
| MOD (Minimum Object Distance) | 0 m |
| Lens Type | Auto Focus Zoom |
| ONVIF | ONVIF Profile S,ONVIF Profile G |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3bt Type 4 |
| Protection | IP66/68 |
| Series | Axis Q62 |
| Control Interfaces | Ethernet |
| Power supply | Poe |
| System | True Day&Night |
| Day/night switching | Switchable IR Filter (ICR) |
| Temperature Range (Operating) | -50°C ~ +55°C |
| Video Compression | H.265,H.264,M-JPEG |
| Wide Dynamic Range (WDR) | WDR |
| Wiper | Yes |
| Certifications | MIL-STD-810G,IK10 |
| Zoom Factor (Digital) | 21 |
| Zoomfactor (optical) | 31 |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
In stock: 0, Expectation: 49 in 3 weeks, Replacement time: 9 weeks (Last update: 11.05.2026) - subject to prior sale