Product information "Hanwha Vision - XNP-6120H"
1/2,8'' Netzwerk Dome PTZ, Tag/Nacht, 1920x1280, H.265, 5,2-62,4mm, IP66, IK10
Manufacturer number: XNP-6120H
Download manufacturer datasheet
Main features
- Full-HD Auflösung 1920x1080@60fps (H.264/H.265)
- `5,2-62,4mm Auto Fokus Zoom Objektiv `
- 360° Endless Pan, 190° Tilt, max. 350°/s (Preset)
- H.265/H.264/MJPEG Codec mit WiseStream II
- Wide Dynamic Range (150dB), Defog, SSNRV
- Lichtempfindlichkeit 0,03Lux (F1,6, Farbe)
- True Day&Night mit umschaltbarem IR Sperrfilter
- Digitale Bildstabilisierung mit integriertem Gyrosensor
- Umfangreiche Audio- und Videoanalysefunktionen
- Dual micro SDXC Slot, FBAS & USB Installationshilfe
- Stromversorgung: PoE (IEEE802.3af), 12VDC, 24VAC
- Für Außen, -30°C bis +55°C, IP66, IK10
Spezifications
| Alarm inputs | 1 |
| Audio support | Yes |
| Resolution standard | 2 MP |
| Recording sensor | CMOS |
| Lighting | No |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 1920x1080 |
| Image transfer rate max. | 60 fps |
| Horizontal angle of view | 54,58 - 5,3° |
| Focal length | 5,2 - 62,4 mm |
| Chip size | 1/2,8'' |
| Digital Noise Reduction (DNR) | Yes |
| Turning range | 360 ° |
| Color (Housing) | Pantone Cool Gray 1C,elfenbein |
| Color (dome) | clear |
| Backlight compensation | Yes |
| Housing type | Outside |
| Housing material | Aluminium |
| Speed (manual control) | 200 °/sec |
| Speed (Target Approach) | 350 °/sec |
| Heating | Yes |
| Internal memory | 2x microSD card slot |
| Photosensitivity | 0,06 Lux bei F1,6 |
| Low Speed Shutter | Yes |
| Mounting type | Wall,Ceiling |
| Lens Type | Auto Focus Zoom |
| ONVIF | ONVIF Profile S,ONVIF Profile G |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3af |
| Protection | IP66 |
| Series | Wisenet X |
| Power supply | 12VDC,Poe |
| System | True Day&Night |
| Day/night switching | Switchable IR Filter (ICR) |
| Temperature Range (Operating) | -30°C ~ +55°C |
| Vandalism-resistant | Yes |
| Video Outputs | Composite (FBAS) |
| Video Compression | H.265,H.264,M-JPEG |
| Wide Dynamic Range (WDR) | WDR 150dB |
| Certifications | IK10 |
| Zoom Factor (Digital) | 32 |
| Zoomfactor (optical) | 12 |
Product availability information:
In stock: 0, Expectation: 2 in 6 weeks, Replacement time: 9 weeks (Last update: 11.05.2026) - subject to prior sale